CO2 suché obálky

Suchá uhličitá obálka je osvědčená lázeňská procedura.

CO2 je léčivý plyn, který proniká kůží do podkoží, kde působí přímo na stěnu drobných cév a způsobí jejich rozšíření. Zlepší tak prokrvení tkání, a tím i přísun kyslíku a živin a odvádění škodlivin krevním oběhem.

Pacient je uložen na lehátku v plastikovém vaku naplněném CO2, vak je utažen pod prsy. K prokrvení tak dochází v celé oblasti pánve i dolních končetin. Metoda je při dodržení kontraindikací (horečnatý stav, menstruace, probíhající léčba onkologických on., selhávání srdce, epilepsie) velmi bezpečná a bez rizik. Opatrnosti je třeba při tendenci k výraznější hypotenzi. Proceduru indikuje lékař po odebrání anamnézy.

Uhličité obálky jsou vhodné u onemocnění kardiovaskulárního systému (hypertenze, ischemická choroba dolních končetin, vazoneuroza – „chladné nohy“, stav po infarktu myokardu, křečové žíly). Zlepšuje prokrvení periferních tkání dolních končetin u polyneuropatií (např. při diabetes melitus, po chemoterapii). Prokrvení malé pánve pomáhá ženám, které se zatím neúspěšně léčí v centrech asistované reprodukce, kdy série CO2 je vhodná ještě před dalším pokusem o umělé oplodnění (zlepšení prokrvení reprodukčních orgánů). Dále u žen po gynekologických operacích, u funkčních gynekologických poruch (bolestivá menstruace, klimakterium). U mužů má vliv na zlepšení sexuálních funkcí.

Série uhličitých obálek má i celkový účinek na vyladění vegetativních funkcí (sympatikus x parasympatikus), navozuje duševní pohodu, působí regeneračně. Zlepšuje funkci hormonálního, cévního, imunitního i nervového systému. Tím působí nepřímo i na stresem způsobené zvýšené napětí některých svalů a ovlivní bolestivé stavy pohybového aparátu (chronické bolesti krční i bederní oblasti).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *