Aktuálně

Zde naleznete aktuální informace, které by Vás mohly zajímat.

Najdete ná na Facebooku

https://www.facebook.com/InstitutSportovnihoLekarstvi

Lymfodrenáže

Manuální lymfodrenáž je speciální léčebná technika používaná k uvolnění lymfatických cest a stimulaci toku lymfy. Podporuje látkovou výměnu v organismu, odvádí přebytečnou tekutinu a pomáhá vyplavovat toxické látky z těla. Neslouží tak pouze k redukci otoků, ale podporuje i imunitní systém a pomáhá regeneraci organismu, zlepšuje hojení a zkracuje dobu rekonvalescence po úrazech a operacích, zvyšuje fyzickou kondici. 

Naše fyzioterapeutky, absolventky certifikovaného kurzu s akreditací MZ ČR, se věnují pacientům se širokou škálou obtíží – ať už je to vrozený lymfedém, sekundární otoky po onkologickém onemocnění, pooperační a poúrazové stavy, otoky dolních končetin a pocit těžkých nohou, artrózy, revmatická i neurologická onemocnění, ale třeba i bolesti hlavy nebo chronická únava. Manuální lymfodrenáž lze provádět i preventivně, například před plánovanou operací, pro předcházení vzniku křečových žil. Pro prodloužení efektu lze využít sérii přístrojových lymfodrenáží.

Dechová fyzioterapie pro pacienty po pneumonii Covid 19

Prodělali jste Covid pneumonii a stále cítíte dušnost, větší únavu či zhoršenou kondici ?

Naše rehabilitace se věnuje dechové fyzioterapii od svých začátku včetně pořádání vzdělávacích akcí. V posledních měsících s námi navázali spolupráci plicní lékaři k zajištění rehabilitační péče o pacienty po prodělané Covid pneumonii.

U těchto pacientů pozorujeme velmi dobrý efekt fyzioterapie na zlepšení pocitu dušnosti, únavy i celkové kondice. Pacienti s bolestmi v oblasti krční páteře způsobenými namáhavým dýcháním či kašlem také velmi profitují z uvolnění přetížených tkání. Efekt dechové fyzioterapie je dlouhodobě znám i u pacientů s jinými plicními chorobami, jako například astma bronchiale, chronická obstrukční choroba bronchopulmonální a další.

Návrat ke sportu po prodělání COVID 19

Pandemie onemocnění COVID-19 zasáhla celý svět. Týká se všech věkových i sociálních skupin. Nejinak tomu je u sportovců. Prozatím nedokážeme s jistotou říci, jaké dlouhodobé následky infekce virem SARS -CoV-2 obnáší. Nejnovější poznatky však naznačují, že bychom měli být při návratu ke sportovní činnosti velmi obezřetní. Sportovec by měl po uplynutí osobní izolace podstoupit výstupní lékařskou prohlídku a poté dbát na postupné dávkování zátěže k prevenci nevyžádaných komplikací. Nezbytná jsou v průběhu onemocnění také režimová opatření a péče o psychické zdraví sportovců.

Tým expertů a vědců se touto problematikou zabýval. Jejich odborný článek naleznete zde.

Viscerální terapie

Trpíte pálením žáhy, nadýmáním, zácpami nebo průjmy či jinými obtížemi s trávením? Máte diagnostikovaný gastroezofageální reflux či brániční kýlu? I těmito příznaky se zabývá fyzioterapie, a máme zkušenost, že zejména metoda viscerální manipulace dokáže obtíže často významně zlepšit. Více info zde

Podporujeme slovenskou reprezentaci žen na MS ve florbale 2019

Fyzioterapeut Institutu sportovního lékařství Vojtěch Typl bude součástí týmu slovenské florbalové reprezentace žen, se kterou se od 7. do 15. prosínce 2019 zúčastní MS ve švýcarském Neuchateli. Sloveské ženy budou obhajovat 5.místo z minulého šampionátu. Institut sportovního lékařství poskytne slovenské reprezentaci i nezbytné přístroje fyzikální terapie. Více info naleznete zde

Kurz Základy ultrasonografie hybného systému 2020

Na zimu 2020 plánujeme kurz Základy ultrasonografie hybného systému. Jde o prestižní mezinárodní kurz určený pro fyzioterapeuty a lékaře, jehož výuka je zajištěna nizozemskou společností SonoSkills a na jehož organizaci spolupracujeme s Rehabilitační klinikou Malvazinky. Jde o dva prodloužené víkendy nabité praktickou výukou na sonografických přístrojích. Součástí kurzu je i roční přístup na velmi kvalitní e-learning. Veškerá výuka probíhá v angličtině. Termín je stanoven na 24.-26.1. a  28.2. -1.3. 2020.  Detailní informace jsou k dispozici zde: www.msk-ultrazvuk.cz